Alan Adı Nedir?

Alan adları, internet üzerinde bulunan bilgisayar veya web sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan IP (Internet Protokol) numarasını tanımlayan isimlerdir. Internet kullanıcıları, bilgisayar veya web sitelerine sayısal adreslerini bilmelerine gerek kalmadan alan adı aracılığıyla ulaşabilirler. Örneğin, bir kullanıcı www.alanadiniz.com adresine tıkladığı zaman, web sitenizin bağlı olduğu Internet Protokol adresine yönlenecektir.

 

Türkçe Karakterli Alan Adı

04 Aralık 2006 tarihinde hayata geçen sistem ile internet adreslerinde Türk alfabesindeki karakterler kullanılabilir hale geldi.  Tr uzantılı Türkçe karakterli alan adı kaydınızı DorukNet'ten yaptırabilirsiniz.

 

Türkçe karakter ile alan adı almak isteyen müşterilerimiz Türkçe karakterli alan adlarının (IDN'lerin - Internationalized Domain Names - Uluslararasılaştırılmış Alan Adı) yeni nesil web tarayıcılar (Firefox, Internet Explorer, Opera vb.) tarafından desteklendiğini ancak e-posta teknolojilerinin henüz yeterince ve yaygın destek sağlamadığını unutmamalıdırlar.

 

 Örnek:

 

www.firmadi.com.tr adresiyle ulaşılabilen bir site için www.firmadı.com.tr olarak Türkçe karakterli alan adını da kaydettirebilirsiniz.

 

IDN'lerin kullanım alanlarına ve teknik bilgilere ilişkin ayrıntılı bilgi almak için https://www.nic.tr/index.php?USRACTN=STATICHTML&PAGE=idn_info&  adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Alan Adı Uzantıları

Alan Adları, uluslararası platformda gTLD ( generic Top Level Domain) olarak adlandırılan com, org, net, edu, mil, k12, şeklindeki 7 alan ile, ISO- 3166 standardına göre oluşturulan, ccTLD (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan ülke koduna (uk, us, tr, vb.) göre belirlenir. En çok kullanılan alan adı uzantıları com, net, org dir.

 

com: Firmalar, ticari işletmeler ve ticari ürünler için uygundur. İngilizce 'commercial' kelimesinin kısaltmasıdır, "ticari" anlamındadır.

 

net: İnternet servis sağlayıcılar için uygundur. İngilizce 'network' kelimesinin kısaltmasıdır, 'ağ', 'şebeke' anlamındadır.

 

edu: Eğitim kurum ve kuruluşları içindir. İngilizce 'education' kelimesinin kısaltmasıdır, 'eğitim' anlamındadır.

 

gen: Kişisel ve kurumsal başvurular için uygundur. İngilizce 'generation' kelimesinin kısaltmasıdır, 'nesil' anlamındadır.

 

gov: Devlet kurum ve kuruluşları içindir. İngilizce 'goverment' kelimesinin kısaltmasıdır,'hükümet' anlamındadır.

 

mil: Askeri kurum ve kuruluşlar içindir. İngilizce "military" kelimesinin kısaltmasıdır, 'ordu' anlamındadır.

 

nom: Bireylerin kullanımı için uygundur.

 

org: Kar amacı gütmeyen siteler için uygundur. İngilizce 'organisation' kelimesinin kısaltmasıdır, 'örgüt' ya da 'organizasyon" anlamındadır.

 

Alan Adı Alınması

Alan adlarını belirleyen kurumlar her ülke için farklıdır. Ancak, en çok kullanılan alan adları olan '.com', '.net', '.org' gibi sonunda herhangi bir ülke tanımı olmayanlar, Network Solutions, Register ve benzeri firmalardan satın alınabilir. Bu isimler "önce gelen alır" prensibi ile satılırlar. '.com.tr', 'gen.tr', 'org.tr' gibi '.tr' uzantılı alan adları, Türkiye için alan adı tahsis işlemlerini yürüten ODTÜ'den satın alınır. Bu isimleri alabilmek için bazı kurallar mevcuttur; 'com.tr' için şirket olmanız, 'net.tr' için ISS (internet servis sağlayıcı) olmanız gerekmektedir.

 

'.com.tr' uzantılı bir alan adı satın alabilmek için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Ticari Sicil Tescil belgesi veya Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi istenmektedir. Uzantısı, 'nom.tr' olan alan adları isim sahiplerine ve 'gen.tr' olan alan adları da yine ilk müracaat edene satılırlar.

 

Alan Adının Başkası Tarafından Haksız Kullanımı

Alan adının tescilli bir marka ile, tescilli olmayan ama tanınmış bir marka ile, bir şirketin ticari unvanı ile veya '.tr' dışındaki bir alan adı ile aynı veya ayırt edilemeyecek derecede aynı olması halinde, alan adı için başvuru yapanların bazı belgelere sahip olmalarının yanı sıra alan adı ile kendi markası veya ticaret unvanında bulunan ibareler arasında aynılık veya önemli ölçüde benzerlik olması aranmaktadır, bu da haksız rekabeti önlemektedir. Alan adına ilişkin bu taleplerde, sunulan belgelerdeki marka ve ticari unvan gibi "ayırt edici" unsurlar dikkate alınmaktadır. Bu şartı karşılamayan başvurular ise reddedilmektedir. Bu kriterleri taşıyan birden fazla başvuru arasında ise kura çekilerek alan adı tahsisi yapılmaktadır.

 

Eğer verilen alan adı bir başkasının isim veya markasına tecavüz teşkil ediyorsa, hukuki yollara müracaat edilecek, yapılan uyarıya rağmen alan adını kullanmaya devam eden kişiye karşı isim ve marka tecavüzüne veya haksız rekabete (TTK 56-65. md) dair hükümlere binaen ihtiyati tedbir kararı aldırmak gerekecektir.

 

"Domain-grabbing" yani "alan adı korsanlığı" halinde ise ağır para ve hapis cezaları söz konusu olabilecektir. Alan adınızla ilgili haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, www.icann.org web sitesindeki "Domain Name Despute Resolution" linkini ziyaret edebilirsiniz. ICANN tüm dünyada alan adları ile ilgili çalışmaları yürüten, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

 

 

 

Alan Adı Kaydı ve Transferi

Alan adı kaydı tüm dünya üstünde registrer olarak adlandırılan firmalar aracılığı ile yapılır. Tüm dünyadaki domainler internetin merkezi kabul edilen ICANN firmasının veritabanında tutulur. Alan adı kaydının, uluslararası sunucular tarafından devreye sokulması 24-72 saat sürmektedir. Transfer işlemi 72 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

 

Alan adı kayıt işlemi ile ilgili açıklamalar

Sonu '.tr' ile biten alan adları Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne, sonu '.tr' dışında olan alan adları Open SRS'ye kaydettirilmektedir.

 

Eğer alan adı önceden kayıtlı ise yeni kayıt işlemi yerine gerekli değişiklik işlemleri DorukNet tarafından yapılmaktadır.

 

Kaydettirmek istediğiniz alan adının, bir başka kurum adına daha önceden kayıtlı olup olmadığını "Who is" sorgulaması ile kontrol edebilirsiniz.

 

'.tr' ile biten alan adları dışındaki alan adlarının kaydıyla ilgili yasal açıklamalar için tıklayın (İngilizce).

 

.tr ile biten alan adları dışındaki alan adlarının kaydıyla ilgili ICANN'in "Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy" dokümanını okumak için tıklayın (İngilizce).  http://www.icann.org/en/dndr/udrp/policy.htm